WordPress Sadece Anasayfada Link Gösterme

WordPress sayfalarda sadece ana sayfada yazı gösterme. Bazen ana sayfada link vermek isteyebilir yada reklam yayınlayabilirsiniz. Link ve Reklamların yalnızca anasayfada gösterimi için çözüm arayabilirsiniz.

Kimi sitelerden index.php sayfası üzerinden link vermeniz tavsiye edilecek. Kimi sitelerde eklentiler ile ve özel alanlar ile soruna çözüm fikirleri bulacaksınız.

Özel alanları kullanarak anasayfa haricinde örneğin yazılarınızın içinde benzersiz alanlar oluşturup kullanabilirsiniz. Örneğin bir firma rehberi için her yazı içinde farklı bir telefon numarası gösterebilirsiniz.

Yada “Get Custom Field Values” eklentisini kullanarak footer üzerinde farklı adresler gösterebilirsiniz.

Peki ana sayfadan vermiş olduğunuz linklerin başka sayfalarda görünmemesi için ne yapmalısınız ?

WordPress’te reklam veya linklerin sadece ana sayfada görünmesi için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 

EKLENTI ILE ÇOZUM BULMAK

Dynamic widgets  eklentisi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu eklentiyi kullanmak istemezseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Eklentiyi yükleyin etkinleştirin ve wp yonetim paneli sol menuden “Görünüm” menüsü altından eklentiye giriş yapın. Bütün widgetler  karşınıza çıkacaktır. Anasayfada sabitlemek istediğiniz widget altında düzenle linkine tıklayın.

  1. Açılan menüde Pages‘i seçin. Show widget default on static pages? yazısı altında Hayır seçimi yapın. SEO (Front page) kutucuğunu tıklayıp seçili hale getirin.
  2. Category Pages‘i seçin  Show widget default on static pages? yazısı altında Hayır seçimi yapın.
  3. Single Posts‘u seçin  Show widget default on static pages? yazısı altında Hayır seçimi yapın.
  4. Archive Pages‘i seçin aynı işlemi tekrarlayın. Son olarak menülerin en altına inip yaptığınız bu değişiklikleri kayıt edin.

 

Tavsiyem eklenti kullanmanız. Çünkü wordpress güncelleme gerektiğinde manuel eklediğiniz kodlar resetlenebiliyor.

 

EKLENTİ KULLANMAYANLAR İÇİN ATILACAK ADIMLAR

Birinci Adım

Temanızın içinde functions.php dosyasını açıp en sonuna şu kodu ekleyiniz. En altta php kapama kodu  şu şekilde “?>”  var ise  bunun bir satır üstüne ekleme yapın.


/* WIDGET'TE PHP KULLANABİLME KODU */
add_filter('widget_text','execute_php',100);
function execute_php($html){
if(strpos($html,"<"."?php")!==false){
ob_start();
eval("?".">".$html);
$html=ob_get_contents();
ob_end_clean();
}
return $html;
}

Bu kod parçacığı sayesinde widget içinde PHP kodları kullanabileceksiniz.

 

İkinci Adım

 

WordPress birleşen alanında METİN bileşeni seçip sağ alana sürükleyin. İçine aşağıda kodu ekleyin.

<?php if ( is_home() ) { ?>

Deneme

<?php } ?>

Sayfanızı açtığınızda sağ alanda “Deneme” yazısını göreceksiniz. fakat ana sayfa haricinde bir sayfaya girdiğinizde bu yazı yok olacak. İşte bu alana dilediğiniz yazıyı veya resmi ekleyebilir ve sadece anasayfa içinde yayınlayabilirsiniz.

 

Bağlantılar’ı sadece anasayfada yayınlamak.

 

Bağlantılar blogroll içinde linkleriniz olabilir. Bu linkleri sadece anasayfada yayınlama isteyebilirsiniz. budurmda ukardaki adımları takip etmelisiniz. Fakat ikinci adımda METİN bileşeni içine şu kodları eklemelisiniz.


<?php if ( is_home() ) { ?>
<?php wp_list_bookmarks('categorize=1&before=<li>&title_before=<h2>&title_after=</h2>&category_before=</n>&category_before=</n>&after=</li>&orderby=url'); ?>
<?php } ?>

Sayfanızı açtığınızda anasayfa içinde sağ veya sol alanda BAĞLANTILAR linklerini göreceksiniz. Fakat herhangi bir sayafa girdiğinize bu linkler görünmeyecek.

 

Bağlantıları Belli Bir Sayfada Yayınlamak.

WordPress kullanırken bazen bir sayfayı ana sayfa olarak atarız. Son yazıları göstermeyiz tek bir sayfayı gösteririz. Bu durumda bağlantıları anasayfada göstermek istediğimizde yukarıda verdiğimiz kod çalışmaz.

İkinci adımda şöyle yapıyoruz. Anasayfa için ön sayfa olarak sabitlediğimiz sayfanın id kodunu 399 yazan yere yazalım. Böylece bağlantı linklerimiz yine sadece anasayfada çalışacaktır.

<?php if (is_page('399') ){ ?>

<?php wp_list_bookmarks(‘categorize=1&before=<li>&title_before=<h2>&title_after=</h2>&category_before=</n>&category_before=</n>&after=</li>&orderby=url’); ?>
<?php } ?>

 

Kıymetli ziyaretçilerim bu çok faydalı yazıdan yararlanmanızı diliyorum. Linklerin sadece anasayfada görünmesi SEO açısından son derece önemlidir. Bu sayede siteniz veya link verdiğiniz siteler spam skoru almayacaklardır.

WordPress Sadece Anasayfada Link Gösterme
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir