Ücretsiz SSL Güvenlik Sertifikası Almak

Web siteniz var ve adres çubuğunda yeşil güvenli ibaresini görmek istiyorsunuz. Bu durumda SSL Güvenlik Sertifikasına ihtiyacınız var. Bankaların online alışveriş sistemleri kurulumu için şart koştuğu SSL Güvenlik sertifikası kurumu için normal şartlar altında bir adet statik ip + bir adet SSL Sertifikasına ihtiyaç var.

Ücretsiz Olarak SSL Sertifikası Nasıl Alınır? ve Nasıl Kurulur?

Bunun için 2 yöntem var. Birincisi hosting firmaların bir çoğu ücretsiz SSL hizmeti veriyor bunu kullanabilirsiniz. Kurulumu çok basit. Cpanel veya Plesk Panel içinde Let’s Encrypt ikonunu tıklayınız. Açılan sayfada ilgili domain adresine ait olan bir email adresi girip devam butonuna basınız SSL niz aktif olacaktır.

SSL aktif olduktan sonra domain adınızın başına https:// getirerek deneyebilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken site içinde tüm sayfaların https:// olarak açılmasını sağlamak. Böylece arama motorunda mevcut indexlerinize tıklandığında sayfalarınız https:// başlığı ile açılacaktır. Arama motorları zaman içinde indexleriniz https:// olarak değiştirecektir.

Asp siteler için sayfa yonlendirme yapabilirsiniz. Php siteler için de 301 sayfa yönlendirme veya httaces dosyasından yönlendirme ayarları ile http:// başlığını https:// ye değiştirebilirsiniz.

Aspde  Http://’yi Https://’ye yönlendirme yöntemi.

<%
If Request.ServerVariables(“SERVER_PORT”)=80 Then
Dim strSecureURL
strSecureURL = “https://”
strSecureURL = strSecureURL & Request.ServerVariables(“SERVER_NAME”)
strSecureURL = strSecureURL & Request.ServerVariables(“URL”)
strSecureURL = strSecureURL & “?” & Request.querystring
Response.Redirect strSecureURL
End If
%>

Yukarıdaki kodları forcessl.asp dosyası oluşturduktan sonra içine kopyalayın. Servere yükleyin. Daha sonra sayfalarınızın üst kısmına

<!– #include file=”forcessl.asp” –>

şeklinde ekleyin. Sayfanızın ücretsiz olarak SSL Güvenlikli hale geldiğini göreceksiniz. Tüm sayfaların başına ya da tüm sayfalarda include edilmiş header.asp gibi bir sayfa varsa o sayfaya eklemeniz gerekecektir.

 


 

WordPress İçin Ücretsiz SSL Almak

Cloudflare Ücretsiz SSL WordPress Kurulumu

Cloudflare sitesinden ücretsiz SSL alabilirsiniz. Daha doğrusu web sitenizin SSL kullanmasını sağlayabilirsiniz. Cludflare bir çok aracı yönetim panelinde barındıran, hosting server ile ziyaretçilerin arasına giren, sitenin chace kopyasını oluşturup buradan yayın yapan bir sistemdir.

FAYDALARI

  • DDOS saldırılarından korunur. Güvenlik duvarı gibi çalışır.
  • Dilerseniz IP adresinizi saklayabilirsiniz.
  • Siteniz kapansa da Chache üzerinden yayına devam eder. Bu sayede anlık kapanmalardan etkilenmezsiniz.
  • Siteniz daha hızlı açılır.
  • Siteniz ücretsiz SSL sertifikası kullanabilir.

Daha pek çok faydaları olan güvenilir bir CDN hizmetidir.

 

Önce Cloudflare sitesine üye olunuz. Üyelik çok basit. Bir adet email ve belirleyeceğiniz şifreden sonra sizden domain adı isteyecek. Başına www koymadan SSL kullandıracağınız domain adını buraya yazın ve devam.

Bir müddet bekleyeceksiniz. Sistem DNS ayarlarınızı otomatik olarak kopyalayacak. Devam ederek kaydı tamamlayınız. Buradan sonra size vereceği name server adreslerini domain kontrol panelinden mevcut adresler ile değiştirin.

Name serverler değiştiğinde Cloudflare kontrol panelinde Status Active ibaresini göreceksiniz. Biraz zaman alabilir.

Get your API key  linkine tıklayın ve api keyinizi onde ve arkada boşluk olmada kopyalayınız.

Wordpres yöönetim paneline giriş yapın. Eklentiler bölümünde yeni ekleyi seçip arama alanına cloudflare yazınız. Cloudflare eklentisini indirip etkinleştirin. Kopyaladığınız Api keyi eklentiyi etkinleştirirken isteyecektir.

Aynı şekilde yeni ekle arama alanına  CloudFlare Flexible SSL yazıp bu eklentiyi de ekleyiniz. Fakat etkinleştirmeyin.

WordPress Force HTTPS ve SSL Insecure Content Fixer eklentilerini de ekleyin ve etkinleştirmeyin.

SSL Kullanımı İçin Gerekli WordPress Eklentileri Tekrar Yazıyorum.

  • Cloudflare
  • CloudFlare Flexible SSL
  • WordPress Force HTTPS
  • SSL Insecure Content Fixer

Eklentiler eklendikten sonra cloudflare statüsü active olduktan sonra ve https:// başa koyarak domain adınızı adres çubuğuna yazıp SSL nin çalıştığını gördükten sonra diğer 3 eklentiyi aktifleştirelim.

SSL Insecure Content Fixer ayarlarını resimdeki gibi yapılandıralım. Böylece wordpress içindeki tüm görseller https:// protokolüne geçecektir.

Bu aşamadan sonra wordpress siteniz SSL Güvenlik sertifikasına kavuşmuş olacaktır.

Ücretsiz SSL Güvenlik Sertifikası Almak
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir