Dünya genelinde uçan kamera, helikopter kamera, drone dediğimiz hava araçlarının artması ile geniş kitlelere yayılan uçan kamera, helikopter kamera askeri alanlarda tutun çocukların ellerinde kullandıkları ve oyun haline getirdikleri bir meta haline gelmiştir.

Peki nedir bu uçan kamera, helikopter kamera, drone? Biraz da bunlardan bahsedelim öncelik ile…

Uçan kamera, helikopter kamera, drone ismin de anlaşılacağı üzere havadan fotoğraf ve video çekilip gökyüzünden yüksek görüntü elde edilmesine olanak sağlayan uçan objelerdir. Bunlar zaman ile yaygınlaşmasından sonra çeşitli güçlerde ve versiyonlarda kendilerini geliştirmişlerdir. örneğin, kimi uçan kamera, helikopter kamera, drone gök yüzünde 1 saat gibi bir zamanda havada kalıp havadan görüntüleme yapıyorsa diğer uçan kamera, helikopter kamera, drone 2,3,4, saat havadan uzun süreli havadan görüntüleme yapmaktadırlar. Buna benzer daha birçok geliştirmeleri mevcuttur.

Peki nedir bu uçan kamera, helikopter kamera, drone’un eksi ve artı yönleri? şimdi de biraz bunlardan bahsedelim.

uçan kameralar, havadan görüntüleme konusunda insansız hava araçları sınıfının en iyilerindendir. Bunlar tehlikesiz ve güvenli oluşu sebebi ile oldukça rabet gösterilmektedir. yani elinizde uzaktan kumarası ile oturduğunuz yerden aracı kontrol ederek güvenli şekilde hareket ettirip istediğiniz görüntülemeyi yapabiliyorsunuz gerçekten rahat değil mi? Ancak bu böyle mi?

Ya görüntülenen yerler kişinin mahremiyetini ihlal ediyor ise? ya da devletin veya askeriyenin istenmeyen görüntülerini ifşa edecek düzeyde ise… Merak etmeyin elbette insanoğlu bunun da elbet çaresini bulmuştur. Mesela havada uçup havadan görüntüleme yapan uçan kamera, helikopter kamera ve drone için bir yakalama cihazı icat edilmiştir. Bu cihaz havada uçan drone lara karşı tutulduğunda dronun sinyallerini keserek dronu işlevsiz hale getirip onu yere düşürüyor. Bazı doğu ülkelerin de de kartallar eğitilip havada uçan drone ların yakalanmasını sağlamaktadır.

(FILES) A file picture taken on February 27, 2015 shows a drone (UAV) flying over Reims. Detecting micro-cracks on a wind turbine blade at sea or measuring the health of the cultivated lands: applications of civil drone increase, but the growing sector has difficulty in recruiting in France, the majority of operators having a freelancer status. AFP PHOTO/FRANCOIS NASCIMBENI
(FILES) A file picture taken on February 27, 2015 shows a drone (UAV) flying over Reims. Detecting micro-cracks on a wind turbine blade at sea or measuring the health of the cultivated lands: applications of civil drone increase, but the growing sector has difficulty in recruiting in France, the majority of operators having a freelancer status. AFP PHOTO/FRANCOIS NASCIMBENI

Asıl konumuza dönecek olursak, havadan çekim için uçan kamera, helikopter kamera, drone için alternatif çözümler aranıyor demiştik, neden? Yukarıda da belirttiğimiz gibi teknik açıdan en gelişmiş özellikle havadan görüntüleme ve hava fotoğrafçılığı gibi kullanılan sektörlerde en fazla 4 veya 5 saat havada kalabilmektedir bunun yanında ses ve gürültü ve titreme konuları da uçan kamera, helikopter kamera hava fotoğrafçılığı sektöründe dezavantaj olarak görülmekle beraber diğer alternatif çözüm arayışlarına yönlendirmeya zorlamıştır. Peki nedir bu alternatif çözüm?

zeplin, evet zeplin uçan kamera, helikopter kamera, drone havadan görüntüleme yapan hava fotoğrafçılığı sektöründe sektörün önde gelenleri tarafından tercih edilmektedir. Zeplin Bunların yanı sıra hava reklamcılığı sektöründe de reklam objesi olarak tercih edilebilir seçenekleri arasında gösterilmektedir.

pizap-com14769166814681

Zeplin balonlar uçan kamera, helikopter kamera, drone kameralar ile neden alternatif olarak görülmektedir şimdi biraz açıklamaya çalışalım. Öncelik ile yukarda da belirttiğimiz ve en çok dikkat çeken eksi yönlerinden bir kaç tanesi olan havada kalma süresi olarak uçan kamera, helikopter kamera, drone lar 4 5 saat en fazla havada kalıyor demiştik. oysa zeplin balonlar havada günlerce hatta aylarca kalabilmektedir. bu sebeb ile zaten şu anda askeriye snır güvenliğinde zeplinleri kullanmaktadır. bu uygulamaya 2016 yılında geçilmiş olup uzun süre devam edeceğe benzemektedir.

Diğer bir sebebi ise güvenlik bakımından diğer uçan kamera, helikopter kamera, drone gibi cihazların düştüğü zaman çevreye verecek tahribat ve zarardan zeplin balonların pvc özelliği elbette tartışılmaz güvenlik sunmaktadır.

Zeplin balonlar kendi aralarında da gruplara ve sınıflara ayrılmaktadır. bunlar küre zeplin, kanatlı zeplin, balon, uçan balon gibi çeşitli sınıflardadır. küre zeplin, kanatlı zeplin, balon, uçan balon, ayrıcana reklam sektöründe oldukça revaçta olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bunların sebebi ise gene bahsettiğimiz gibi havada uzun süre aylarca kalabilmesi ve maliyet bakımından da diğer uçan kamera, helikopter kamera, drone kameralara nazarandaha düşük bütçelerde olması ve kalıcı olması bakımından da tabiki  en çok tercih edilen küre zeplin, kanatlı zeplin, balon, uçan balon

Drone’lar arttı alternatif çözümler aranıyor…
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail
Etiketlendi:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir