Arama Motoru SEO Optimizasyonu

Arama motoru SEO optimizasyonu, aramalarda sitelerin bulunabilirliklerini en üst seviyeye çıkarmak için uygulanan yöntemlerin genel adıdır. Bu yöntemler en çok arama yapılan arama motoru Google’ın politikaları çerçevesinde ve kullanılan teknolojilerin doğrultusunda şekillenirler.

seopak-seohizmetleri-1

7 yıl önce seo hizmeti verirken, mobil uyumsuz, table taglarıyla kodlanmış derme çatma siteler, meta kodlarına padişah fermanı gibi dizilmiş uzadıkça uzayan anahtar kelimeler vardı. Bu dönemlerde arama motorunda birinci sırada olmak her türlü manipülasyona açıktı.

Örneğin birinci sıradaki bir sitenin tıpa tıp taklidini yaparlar ve ilk sıraya otururlardı. Son 7 yıl içinde ardı ardına çıkan algoritmalar, css3 ve html5 gibi teknolojiler sebebiyle büyük ölçüde nizam sağlanmış oldu.

Seo optimizasyonu bugün geçmişten çok daha zor, titizlik gerektiren ve emek harcanan bir iş kolu haline geldi.Teknolojinin gereklerine uygun arama motoru dosu siteler yapmak bir mecburiyet ve varoluş meselesi haline geldi.

Özellikle eticaret yaparak ürünlerini internet üzerinden müşterilere satmak isteyen güçlü firmalara bu konuyla ilgili departmanlar oluşturdular ve istihdam sağladılar. Maddi kuvveti sınırlı firmalar ise bu ihtiyaçlarını seo hizmeti veren firmalardan karşılamaya yöneldiler.

Arama motoru optimizasyonu, kişilerin kendilerinin de öğrenebilecekleri bir gizli ilimler hazinesi değil büyük bir bilgi, zaman ve emek meselesidir.

Örnek olarak pimapenci firmanın seo ihtiyacını kendi karşılayabilmesi için html5, css, css3, php, asp, jquery gibi konular hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Teknolojisi sürekli takip etmesi gerekir. Hepsinden önemlisi tam zamanlı pc başında olması gerekir. Bunun anlamı şudur ki kişi bu bilgileri öğrenmeyi başarsa bile pimapen işini bırakması gerekir.

Google mühendisleri bu noktada çok akıllıca bir plan yapmışlardır. Seo firmaları ve uzmanlarının önüne geçebilmek için emek ve zaman faktörünü ön plana çıkartmışlardır. Yani bu şu demek oluyor ki, siteyi yükseltmek için algoritma bilgisinden ziyade sitede ve siteye harcanan zaman ve emek ön plana çıkmıştır.

Site sahipleri mümkün olduğunca sitelerine zaman ayırmalıdırlar.Zira seo uzmanlarının bunu yapmaları birden çok siteyle uğraşmaları gerektiğinden mümkün değildir. Bu bağlamda büyük firmaların SEO uzmanı istihdam etmeleri akıllıcadır.

Arama Motoru SEO Optimizasyonu
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir